1962 yılında İstanbul’da doğan Serdar Ural aslen Tekirdağ-Saray’lıdır.

Bakırköy Ticaret Lisesi’nde lise eğitiminin ardından askerliğini Elazığ’da yapmış ve sonrasında kendi işletmesini kurarak matbaa ve gazetecilik sektörüne atılmıştır.

1980 tarihinde kendi işletmesinin temellerini atan Serdar Ural, uzun yıllar matbaacılığın yanı sıra gazetecilik yapmıştır.

2005’te aktif olarak siyasete atılan Ural, Doğru Yol Partisi’nde başladığı siyasi hayatına bugün Demokrat Parti Avcılar İlçe Başkanı olarak devam etmektedir.

Ayrıca, kendisi bugüne dek Bölge Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği, İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Doğru Yol Partisi Basın Propaganda Başkanlığı, Doğru Yol Partisi Avcılar Teşkilat Başkanlığı, Demokrat Parti İstanbul İl Danışma Kurulu Üyeliği, Avcılar Kent Konseyi Sanayiciler Temsilciliği, Esnaf Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve tüm bu görevlerde üstün bir başarı göstermiştir.

Yerel ve ulusal çeşitli gazetelerde yüzlerce köşe yazısı bulunan URAL, yazılarında özellikle Avcılar ilçesinin gelişmesine katkıda bulunacak konulara ağırlık vermiştir. Özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden tam 1 sene önce yaptığı bir haber adeta geç farkedilen bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Avcılar Sanayici ve İş Adamları Derneği, Avcılar Spor Kulübü, Trakyalılar Derneği, Basın Konseyi, AVÇEDER, İnternet Medyası Derneği gibi pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif rol üstlenen Ural, 1980’den beri çok sevdiği Avcılar’da yaşamaktadır.

Serdar Ural evli ve iki çocuk babasıdır.